2004 Little East Conference

Menís Outdoor Track & Field Championships

 

April 24, 2004

At Rhode Island College

 

Official Results

 

 

TEAM RESULTS

 

Place

Institution

Total Points

1.

Eastern Connecticut

151

2.

Southern Maine

125

3.

UMass-Dartmouth

121

4.

Keene State

98

5.

Rhode Island College

96

 

100 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

Tony Bifolck

ECSU

10.92

10

2.

Rob Liguori

USM

11.18

8

3.

Derek Murchie

USM

11.25

6

4.

Tom Adams

UMD

11.51

4

 

110 Meter Hurdles

Place

Name

School

Time

Points

1.

Jonathan Garcia

UMD

14.54

10

2.

Trey Gadbois

USM

14.63

8

 

200 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

David Nicholson

ECSU

21.86

10

2.

Tony Bifolck

ECSU

22.40

8

3.

Leroy Wilson

ECSU

22.54

6

4.

Derek Murchie

USM

22.63

4

5.

Rob Liguori

USM

22.74

2

6.

Tom Adams

UMD

23.30

1

 

400 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

David Nicholson

ECSU

49.16

10

2.

Manny Karngar

RIC

49.50

8

3.

Josh Precourt

RIC

52.81

6

4.

Leroy Wilson

ECSU

52.82

4

5.

Evan Forstrom

ECSU

54.08

2

6.

Greg Trundy

USM

54.68

1

 

400 Meters Hurdles

Place

Name

School

Time

Points

1.

Trey Gadbois

USM

56.07

10

2.

Peter Kellogg

ECSU

56.96

8

3.

Josh Precourt

RIC

57.11

6

4.

Rory Maxwell

ECSU

1:00.09

4

5.

Matthew Mauger

UMD

1:00.43

2

6.

Chris Roux

USM

1:00.76

1

 

800 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

Manny Karngar

RIC

1:54.82

10

2.

Ryan Gough

KSC

1:55.20

8

3.

Mike Burleson

KSC

1:57.44

6

4.

Eric Oullette

RIC

1:59.39

4

5.

Chris Hopkins

USM

2:00.57

2

6.

Casey Cole

KSC

2:01.64

1

 

1,500 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

Dave Bridgewater

KSC

3:55.10

10

2.

Chris Hopkins

USM

3:59.51

8

3.

Casey Cole

KSC

3:59.58

6

4.

Weston Forsblad

KSC

4:08.70

4

5.

Joe Reynolds

KSC

4:11.67

2

6.

Eric Lonergan

RIC

4:17.54

1

 

3,000 Meter Steeplechase

Place

Name

School

Time

Points

1.

Josh Ferenc

KSC

9:32.4h

10

2.

Matthew Coble

UMD

10:38.5h

8

3.

Jason Van Vaerenewyck

UMD

10:40.5h

6

4.

Timothy Goodwin

RIC

10:44.3h

4

5.

Ben Webster

ECSU

11:43.4h

2

 

5,000 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

Pat Dennen

ECSU

15:44.16

10

2.

Joe Hegarty

KSC

16:10.08

8

3.

David Brooks

UMD

16:24.37

6

4.

Tim Goodwin

RIC

16:40.45

4

5.

Dan Tuohey

KSC

16:55.85

2

6.

Eric Lonergan

RIC

17:06.16

1

 

10,000 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

Matt Haley

KSC

31:57.65

10

2.

Patrick Ard

KSC

32:14.22

8

3.

Jeff Caron

UMD

34:18.52

6

4.

Mike Basilico

RIC

34:36.28

4

5.

Kyle Smith

USM

35:54.71

2

6.

Dave Earle

ECSU

37:29.42

1

 

4x100 Relay

Place

Name

School

Time

Points

1.

 

USM

43.21

10

2.

 

ECSU

43.22

8

3.

 

UMD

44.74

6

4.

 

RIC

46.30

4

 

4x400 Relay

Place

Name

School

Time

Points

1.

 

ECSU

3:23.29

10

2.

 

KSC

3:28.45

8

3.

 

RIC

3:29.35

6

4.

 

UMD

3:37.31

4

5.

 

USM

3:37.62

2

 

Long Jump

Place

Name

School

Distance

Points

1.

Jonathan Garcia

UMD

6.67m

10

2.

Trey Gadbois

USM

6.65m

8

3.

Jamie Hernandez

ECSU

6.26m

6

4.

Rob Liguori

USM

6.09m

4

5.

Damra Pao

UMD

6.08m

2

6.

Derek Murchie

USM

5.88m

1

 

Triple Jump

Place

Name

School

Distance

Points

1.

Trey Gadbois

USM

13.59m

10

2.

Johnathan Garcia

UMD

13.48m

8

3.

David Pavia

ECSU

12.73m

6

4.

Jam Luong

RIC

12.37m

4

5.

Clayton Gullatt

UMD

12.07m

2

6.

Peter Kellogg

ECSU

11.75m

1

 

Javelin

Place

Name

School

Distance

Points

1.

Bruce Zapasnik

UMD

58.13m

10

2.

Nick Fudala

KSC

52.53m

8

3.

Andrew Bessette

ECSU

46.69m

6

4.

Ian Herbert

USM

44.21m

4

5.

Brain Clemente

ECSU

41.25m

2

 

Discus

Place

Name

School

Distance

Points

1.

Bill McCormack

UMD

42.69m

10

2.

Ben Harris

UMD

38.10m

8

3.

Caleb Sayward

USM

38.03m

6

4.

Alex Hand

RIC

37.85m

4

5.

Andrew Sloat

USM

37.49m

2

6.

Matthew Zagura

ECSU

37.17m

1

               

 

Hammer

Place

Name

School

Distance

Points

1.

Marc Piette

RIC

52.29m

10

2.

Nicholas Palazzo

RIC

50.06m

8

3.

Matthew Zagura

ECSU

47.85m

6

4.

Matt Cerruto

KSC

41.73m

4

5.

Andrew Bessette

ECSU

37.00m

2

6.

Nick Fudala

KSC

36.19

1

 

Shot

Place

Name

School

Distance

Points

1.

Matthew Zagrua

ECSU

14.17m

10

2.

Bill McCormack

UMD

12.80m

8

3.

Andrew Sloat

USM

12.52m

6

4.

Ben Harris

UMD

12.11m

4

5.

James Brumfield

UMD

11.65m

2

6.

Dan Hills

USM

11.64m

1

 

Pole Vault

Place

Name

School

Height

Points

1.

Rory Maxwell

ECSU

4.03m

10

2.

Chris Roux

USM

3.58m

8

3.

Craig Minter

RIC

2.51m

6

 

High Jump

Place

Name

School

Height

Points

1.

Trey Gadbois

USM

1.86m

10

2.

Peter Kellogg

ECSU

1.86m

8

3.

Dan Newman

RIC

1.86m

6

4.

Clayton Gullatt

UMD

1.86m

4

5.

Andrew Mercer

KSC

1.81m

2

6.

Caleb Sayward

USM

1.76m

1