2004 Little East Conference

Women’s Outdoor Track & Field Championships

 

April 24, 2004

At Rhode Island College

Official Results

 

TEAM RESULTS

Place

Institution

Total Points

1.

Southern Maine

254.5

2.

Keene State College

154.5

3.

Eastern Connecticut State

67

4.

Rhode Island College

61

5.

UMass-Dartmouth

40

100 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

Rachel Wolliston

ECSU

12.43

10

2.

Dana Skorupa

RIC

12.51

8

3.

Nicole Geyselaers

KSC

12.73

6

4.

Laura Ahern

KSC

12.90

4

100 Meter Hurdles

Place

Name

School

Time

Points

1.

Kim Brewer

USM

16.00

10

2.

Lindsay Kuhn

USM

16.66

8

3.

Dianna Thibaudeau

USM

16.78

6

4.

Tracey Udas

ECSU

17.36

4

5.

Laura Tignonsini

ECSU

17.74

2

200 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

Dana Skorupa

RIC

25.72

10

2.

Kate McCalligett

RIC

26.05

8

3.

Rachel Wolliston

ECSU

26.63

6

4.

Beth Littlefield

ECSU

27.20

4

5.

Laura Ahern

KSC

27.44

2

6.

Courtney Westfall

USM

27.50

1

400 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

Dianna Thibaudeau

USM

59.07

10

2.

Kate McCalligett

RIC

59.94

8

3.

Sarah Miller

KSC

1:01.31

6

4.

Allison Fergione

KSC

1:02.89

4

5.

Allie Blanchard

ECSU

1:03.52

2

6.

Jessica Przygocki

ECSU

1:06.96

1

400 Meter Hurdles

Place

Name

School

Time

Points

1.

Dianna Thibaudeau

USM

1:06.34

10

2.

Shannon O’Brien

KSC

1:08.84

8

3.

Rebecca Mayer

UMass-Dartmiuth

1:09.52

6

4.

Tracey Udas

ECSU

1:10.05

4

5.

Lindsay Kuhn

USM

1:10.24

2

6.

Michele Felton

KSC

1:14.10

1

800 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

Laurie Yorgensen

KSC

2:21.02

10

2.

Erin Landon

KSC

2:28.26

8

3.

Kristy Wechter

USM

2:31.73

6

4.

Bobbi Fields

ECSU

2:34.24

4

5.

Lindsay Davis

USM

2:35.20

2

6.

Amy Shields

ECSU

2:39.25

1

1,500 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

Erin Landon

KSC

4:50.83

10

2.

Shannon O’Brien

KSC

4:58.69

8

3.

Kristy Wechter

USM

5:04.45

6

4.

Andrea Newton

USM

5:09.34

4

5.

Bobbi Fields

ECSU

5:13.04

2

6.

Lindsay Davis

USM

5:14.96

1

3,000 Meter Steeplechase

Place

Name

School

Time

Points

1.

Sara Marzouk

USM

11:56.8h

10

2.

Carolyn Conroy

UMD

12:04.7h

8

3.

Stephanie Gibson

KSC

12:10.6h

6

4.

Sara Benedetto

USM

14:08.4h

4

5,000 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

Stephanie Westcott

KSC

19:37.54

10

2.

Carolyn Conroy

UMD

19:41.95

8

3.

Jessie Cotton

USM

20:04.47

6

4.

Sarah Levy

ECSU

20:57.39

4

5.

Jen Oliver

USM

21:13.31

2

10,000 Meters

Place

Name

School

Time

Points

1.

Andrea York

USM

41:40.80

10

2.

Lauren Lohmeyer

USM

42:14.70

8

4x100 Meter Relay

Place

Name

School

Time

Points

1.

ECSU

50.93

10

2.

USM

51.15

8

3.

RIC

51.20

6

4.

KSC

51.61

4

4x400 Meter Relay

Place

Name

School

Time

Points

1.

KSC

4:08.18

10

2.

ECSU

4:15.59

8

3.

RIC

4:24.63

6

4.

UMD

4:36.03

4

Long Jump

Place

Name

School

Distance

Points

1.

Nicole Geyselaers

KSC

5.11m

10

2.

Kim Brewer

USM

5.01m

8

3.

Dana Skorupa

RIC

4.98m

6

4.

Melissa Bellemore

USM

4.71m

4

5.

Cally Ellis

USM

4.70m

2

6.

Rachel Wolliston

ECSU

4.40m

1

Triple Jump

Place

Name

School

Distance

Points

1.

Nicole Geyselaers

KSC

11.42m

10

2.

Kim Brewer

USM

10.36m

8

3.

Serena Morrison

RIC

9.94m

6

4.

Jennifer Munyon

UMD

9.82m

4

5.

Teryn Clark

USM

9.37m

2

6.

Laura Tignonsini

ECSU

8.38m

1

Hammer Throw

Place

Name

School

Distance

Points

1.

Kristen Sinclair

USM

42.26m

10

2.

Candice Brown

KSC

38.78m

8

3.

Abbey Ahearn

USM

38.04m

6

4.

Meghan Duffy

KSC

35.63

4

5.

Rita Rix

USM

32.41

2

6.

Lynn Therrien

KSC

30.32

1

Shot

Place

Name

School

Distance

Points

1.

Lynn Therrien

KSC

10.27m

10

2.

Ashley Jensen

USM

8.68m

8

Javelin

Place

Name

School

Distance

Points

1.

Kristen Sinclair

USM

39.42m

10

2.

Jill Kovacevic

USM

37.76m

8

3.

Donna Cowing

USM

35.81m

6

4.

Abbey Ahearn

USM

34.14m

4

5.

Kelly Fitts

UMD

34.07m

2

6.

Katie Barnes

ECSU

29.07m

1

Discus

Place

Name

School

Distance

Points

1.

Rita Rix

USM

35.06m

10

2.

Meghan Duffy

KSC

31.65m

8

3.

Lynn Therrien

KSC

30.26m

6

4.

Teryn Clark

USM

29.41m

4

5.

Melissa White

USM

26.47m

2

6.

Maggie Wenk

RIC

22.87m

1

Pole Vault

Place

Name

School

Height

Points

1.

Teryn Clark

USM

2.90m

10

2.

Melissa Bellemore

USM

2.59m

8

3.

Caitlin Landau

USM

2.44m

6

4.

Amanda Rinn

RIC

2.29m

4

5.

Laura Tignonsini

ECSU

2.13m

2

6.

Beth Crimmin

USM

2.06

1

High Jump

Place

Name

School

Height

Points

1.

Kim Brewer

USM

1.57m

10

2.

Jennifer Munyon

UMD

1.52m

8

3.

Lindsay Kuhn

USM

1.47m

5

3.

Beth Crimmin

USM

1.47m

5

5.

Michele Felton

KSC

1.47m

1.5

6.

Courtney Westfall

USM

1.47m

1.5